Jak czytanie dziecka wpływa na jego rozwój?

Kontrolę nad naszą rzeczywistością przejęła technologia. Dzieci potrafią lepiej niż my posługiwać się smartfonami, tabletami i laptopami i żadne nowinki nie umkną ich uwadze. Nie można mieć do nich o to pretensji – to z pewnością ułatwi im start w dorosłym świecie oraz zaprocentuje na rynku pracy. Nie wolno jednak zapominać o tym, że oprócz kultury obrazkowej oraz wirtualnego świata, ciągle ogromny wpływ na rzeczywistość ma słowo pisane. Jak czytanie dziecka wpływa na jego rozwój? Sprawdź, dlaczego warto zaszczepić w dziecku miłość do książek!

Książka a nowa technologia – dlaczego warto wybrać czytanie?

Wielu rodziców myśli, że nowe technologie zastąpią dziecku czytanie książek oraz zabawę. Nic dziwnego – pociechy często większe zainteresowanie okazują urządzeniom multimedialnym. Kolorowy ekran, atrakcyjne dźwięki oraz natychmiastowa reakcja systemu na kliknięcie sprawia, że dzieci czują się zafascynowane. Trzeba jednak jasno powiedzieć: korzystanie jedynie z technologii może negatywnie wpłynąć nie tylko na kwestie zdrowotne dziecka (mi.in. skrzywienie kręgosłupa oraz pogorszenie wzroku), ale również na jego rozwój oraz kompetencje społeczne.

Technologia podaje dziecku wszystko „na tacy” – nie musi ono uruchamiać wyobraźni, myśleć nad związkiem przyczynowo-skutkowym ani wsłuchiwać się w opowieść, by pamiętać wszystkie wątki. Mechaniczne obrazy oraz dźwięk płynące z urządzenia multimedialnego zaspokajają podstawowe potrzeby dziecka, jednak tylko pozornie – w przyszłości mogą się bowiem pojawić problemy z koncentracją, formułowaniem myśli oraz w kontaktach z rówieśnikami. Dlatego, jeśli tylko masz możliwość, czytaj dziecku – dzięki temu pokażesz mu, że czynność ta jest wartościowa i być może w późniejszym okresie sam będzie sięgać do swoich ulubionych lektur, zamiast godzinami przesiadywać przed komputerem. Oprócz tego spędzisz z nim czas, co ma szczególne znaczenie dla malucha, który dopiero poznaje świat i potrzebuje jak najwięcej przebywać w towarzystwie rodziców.

Rodzice czytają dzieciom – kiedy zacząć?

Często brak czytania dzieciom wynika z niewiedzy rodziców. Wciąż wiele z nich myśli, że czas na pokazanie dziecku książek, jest w szkole. Prawdą jest, że jeśli pociecha sama nie skłania się ku samodzielnemu czytaniu, nie należy jej do tego przymuszać – przeprowadzone badania przez różnych psychologów jasno stwierdzają, że w tym wieku pomiędzy rówieśnikami, którzy przyswoili umiejętność wcześniejszego składania literek, a tymi, którzy nauczyli się czytać w szkole, nie ma różnicy. Jednak inaczej sprawa wygląda w przypadku czytania na głos książek przez rodziców – tutaj specjaliści wymieniają szereg zalet, które mają wpływ na rozwój dziecka.

Kiedy zacząć czytać dziecku? Pedagodzy oraz specjaliści zajmujący się rozwojem maluchów nie mają żadnych wątpliwości, że można zacząć praktykować tę czynność już w pierwszych dniach życia niemowlaka. Dlaczego? Bez znaczenia jest, że nie będzie ono rozumiało słów oraz kontekstu opowieści, jednak sam głos rodzica potrafi uspokoić dziecko oraz pozwala mu szybciej zasnąć. W późniejszym okresie czytanie już wyraźnie oddziałuje na psychikę i rozumowanie małego człowieka.

Rozwój dziecka a czytanie – sprawdź, dlaczego warto!

Dlaczego warto czytać dzieciom? Na to pytanie odpowiedzi poszukuje wielu rodziców. Coraz większa popularność takich kampanii, jak: „Cała Polska czyta dzieciom” sprawia jednak, że poziom czytelnictwa w Polsce wzrasta. To dobrze, ponieważ dzięki temu maluchy mogą w swoim tempie odkrywać świat i mieć świadomość, że poza technologią istnieją jeszcze inne wartościowe czynności, na które warto poświęcić czas.

Czytanie sprawia, że poszerza się słownictwo dziecka oraz jego zdolności komunikacyjne. Historia, którą słyszy od początku do końca, pozwala zauważyć mu ciąg przyczynowo-skutkowy, który doprowadził do opisanej sytuacji. Pobudzona zostaje również wyobraźnia malucha, dzięki temu, że wszystkie rzeczy, które słyszy, musi samodzielnie wizualizować. To poszerza horyzonty, a w przyszłości pozwala na kreatywne rozwiązywanie problemów. Wpływa również na inteligencję emocjonalną – uczy empatii i wrażliwości oraz pozwala dziecku wcześniej zetknąć się z problematycznymi kwestiami, dzięki czemu nieśmiały maluch jest lepiej przygotowany na trudy, z którymi może się zetknąć w szkole lub na podwórku. Co najważniejsze – czytanie dziecku doskonale wpływa na jego koncentrację, co procentuje w późniejszych latach szkolnych. Dlatego nie zastanawiaj się i codziennie poświęć przynajmniej 20 minut na to, by przeczytać maluchowi bajkę na dobranoc.

Szukasz książeczek, które zainteresują Twoją pociechę? Pamiętaj, aby dostosować treść oraz wygląd książeczki do wieku dziecka. Najmłodszym z pewnością spodobają się interaktywne wydania z kolorowymi obrazkami, natomiast starsze dzieci okażą większe zainteresowanie samą treścią. Ciekawe opowieści, przyciągająca spojrzenie szata graficzna oraz treść dostosowana do odbiorcy – wszystko to znajdziesz w sklepie internetowym sklep-tolek.pl. Serdecznie zapraszamy – dzieci są dla nas najważniejsze!

Źródło zdjęć: sklep-tolek.pl, shutterstock.com