Zabawy z nianią, które dziecko pokocha!

Zabawa to dla dziecka nie tylko rozrywka, ale także sposób na rozwój. To właśnie w zabawie dzieci poznają otaczający je świat. W co powinna się bawić z dzieckiem niania?

Podstawowe zabawy dla dzieci można wyróżnić na 6 głównych kategorii. Wśród nich znajdują się zabawy: manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne, rytmiczno-ruchowe badawcze, oraz dydaktyczne. Warto by niania znała, chociaż po jednej zabawie z każdego rodzaju, tak by zadbać nie tylko o rozrywkę dziecka, ale przede wszystkim jego rozwój.

Faktury i nauka panowania nad ciałem

Dla bardzo małych dzieci zalecane są zabawy manipulacyjne, które skupiają się na nauce panowania nad ciałem. Do takich zabaw można zaliczyć dotykanie różnych faktur, wyjmowanie i wkładanie wszelakich przedmiotów do pudełka, zabawa w darcie przedmiotów, czy rozpoznawanie przedmiotów z zamkniętymi oczami, bądź takich schowanych w kartonie z przykrywką. Zorganizowanie takiej zabawy jest bardzo łatwe, wystarczy naszykować różne przedmioty dla niani, by mogła w taki sposób zająć czas dziecku. Co istotne – wiele niań z pewności będzie przygotowanych na taką zabawę.

Konstrukcyjne zabawy z klockami

To zabawa, którą pokochają zarówno małe dzieci, jak i te nieco większe. Do wieku należy dobrać odpowiednie klocki, a potem zwyczajnie dać się dziecku kreatywnie wykazać. To zabawa, którą pokochają zarówno małe dzieci, jak i te nieco większe. Do wieku należy dobrać odpowiednie klocki, a potem zwyczajnie dać się dziecku twórczo wykazać. Tego typu zabawa doskonale rozwija sprawność manualną dziecka, jak i kreatywność. Typ klocków, jak i rodzaj powinien być uzależniony od wieku dziecka. Młodsze dzieci polubią się z prostymi klockami o mniejszej ilości elementów, za to starsze z klockami, które umożliwią stworzenie skomplikowanych konstrukcji.

Zabawy polegające na naśladowaniu

Zabawy tematyczne opierają się na naśladowaniu otoczenia. Dzieci uwielbiają bawić się w dom, sklep, czy szkołę. Takie zabawy są niezwykle istotne dla rozwoju dziecka. Niania, jak najbardziej może pobawić się z pociechą w gotowanie, czy zabawę w lekarza. Do takiej formy spędzenia czasu nie potrzeba nawet konkretnych zabawek, wystarczą takie gadżety, jak garnuszek, łyżka, produkty spożywcze itp.

Zabawy rytmiczno — ruchowe

Czyli wszelkie zabawy, które angażują dziecko fizycznie — poprawiają jego sprawność, siłę, szybkość, zręczność, czy potrzebę ruchu. Pomysłem na takie zabawy może być zabawa z piłką — wystarczy ułożyć dziecko na piłce do ćwiczeń i delikatnie z nim podskakiwać albo położyć dziecko na brzuszku i subtelnie turlać do przodu i do tyłu. Małe dzieci uwielbiają także wszelkie aktywności związane z muzyką i tańcem, dlatego warto do tego celu wykorzystać ich ulubione piosenki.

Poznawanie świata

Przykładów na taką zabawę można znaleźć bez liku. Najważniejsze to pokazywać dziecku otaczający go świat, jak i tłumaczyć prostym językiem konkretne zjawiska. Niania może pokazywać dziecku konkretne kształty, działanie przedmiotów, a także tłumaczyć proste zjawiska dnia codziennego. To wszystko sprawi, że dziecko ciągle będzie ciekawe świata. Doskonałym pomysłem jest także wychodzenie z dzieckiem i pokazywanie mu przyrody. Na przykład niania w Gdańsku może pokazać dziecku morze, wytłumaczyć, jak powstają fale, bądź jakie zwierzęta żyją w morskiej toni. Możliwości jest bez liku!

Co jeszcze warto przetestować?

Doświadczona niania z pewnością zna wiele zabaw, w które może pobawić się z Twoim dzieckiem. Począwszy od tych ruchowych, poprzez gry planszowe, a skończywszy na bardziej rozwijających. Ważne, by próbować różnych form rozrywki i zadbać o miłą atmosferę. W końcu zabawa ma sprawiać przede wszystkim radość!